Historie

Mistrovství světa juniorů

2021: Brno je zlatá loď

Juniorský šampionát hostila Česká republika podruhé v historii a na národní tým čekal nelehký úkol – obhájit titul, což se nakonec povedlo. Před skvělou diváckou kulisou Češi nejprve v semifinále vyřadili po nájezdovém dramatu Švédsko a v boji o zlato vrátili Finům porážku ze základní skupiny. Zápas nabídl neskutečnou bitvu, kterou rozsekl 99 vteřin před sirénou Matěj Čermák. V ideální sestavě turnaje se objevili brankář Tomáš Jurco, nejlepší střelec Matěj Pěnička a znovu i Filip Forman, tentokrát v roli kapitána.

Termín: 25. - 29. srpna 2021
Místo: Brno, Česko
Haly: Starez Aréna Brno

Pořadí: 1. Česko, 2. Finsko, 3. Švédsko
Návštěvnost: 12 855

2019: První zlatý zápis

Daleká Kanada přinesla Čechům dva zásadní zlomy. Poprvé na šampionátu zdolali v základní hrací době Švédy, díky čemuž šli do semifinále z prvního místa. Tam si poradili celkem hladce se Švýcarskem a ve finále si znovu vyšlápli na Tre Kronor. Národní tým tak poprvé v historii dokázal vystoupat na ten nejcennější stupínek. Poprvé se dostala do All Stars týmu hned trojice Čechů. Vedle brankáře Martina Haleše ještě Jonáš Kreysa a Filip Forman.

Termín: 8. - 12. května 2019
Místo: Halifax, Kanada
Haly: Dalplex a Zatzman Sportsplex

Pořadí: 1. Česko, 2. Švédsko, 3. Finsko
Návštěvnost: 8 300

2017: Bronzová obhajoba

Poprvé v historii juniorských mistrovství světa dokázali Češi obhájit medaili z předchozího cyklu. Podruhé v řadě se reprezentaci povedlo vybojovat bronz. V základní skupině se národnímu týmu povedlo vyhrát všechny duely a do semifinále šli z prvního místa. Tam ale narazili na Švédy, s nimiž ale neuspěli. V boji o bronz narazili podruhé na turnaji na Švýcary a i tentokrát zvládli vyhrát. Kromě bronzu mohlo Čechy těšit i umístění Ondřeje Němečka v ideální sestavě turnaje.

Termín: 3. - 7. května 2017 
Místo: Växjö, Švédsko
Haly: VIDA Arena a Fortnox Arena

Pořadí: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Česko
Návštěvnost: 14 214

2015: Odplata Švédům a zasloužený bronz

Čeští florbalisté se vrátili na medailovou mapu v roce 2015. Kapitán Ondřej Vítovec dovedl juniorský výběr jako první k vítězství nad Švédskem. Pikantnější to vše bylo i díky tomu, že reprezentace s výběrem Tre Kronor prohrála o gól ve skupině a severskému soupeři se tak parádně pomstila. Švédové totiž poprvé v historii skončili na mistrovství světa bez medaile, o což se postaral bronzovou trefou v prodloužení Marek Beneš.

Termín: 29. dubna - 3. května 2015
Místo: Helsingborg, Švédsko
Haly: Helsingborg Arena a Idrottens Hus

Pořadí: 1. Finsko, 2. Švýcarsko, 3. Česko
Návštěvnost: 12 008

2013: Potřetí pod vrcholem

Podruhé za sebou se konal světový šampionát v Německu a přinesl pro Čechy prakticky totožný výsledek. Ve skupině reprezentace těsně podlehla Finsku, v semifinále nestačila na Švédsko a v boji o bronz podlehla na turnaji, který se pyšní rekordem absolutní divácké návštěvnosti MSJ, Švýcarsku. Z české výpravy byl do ideální sestavy turnaje zařazen Radek Valeš.

Termín: 8. - 12. května 2013
Místo: Hamburg, Německo
Haly: Sporthalle a Olympiahalle

Pořadí: 1. Švédsko, 2. Švýcarsko, 3. Finsko
Návštěvnost: 16 474

2011: Jedna třetina rozhodla

Po divoké základní skupině, kdy si Češi připsali dvě vysoká vítězství a porážku 6:12 se Švédy, se národní tým střetl v semifinálové bitvě s výběrem Suomi. Postupně se národní tým dostal do vedení o dva góly, které držel ještě na startu třetí periody. Jenže pak Finové čtyřikrát v řadě udeřili a na reprezentaci zbyl znovu boj o bronz. V něm Češi vedli 3:0 po první části, ale výsledkem byla porážka 4:6. Do All Stars se probojoval Petr Kašpar. 

Termín: 3. - 7. května 2011
Místo: Weissenfels, Německo
Haly: Stadthalle a Sporthalle West

Pořadí: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Švýcarsko
Návštěvnost: 15 914

2009: Do finále chyběl kousek

Juniorský výběr do devatenácti let v základní skupině klopýtl pouze s Finy, což znamenalo, že v semifinále na něj čekali Švédové. Reprezentační výběr sice dotahoval, držel se zuby nehty a do poslední pětiminutovky bylo vše otevřené, ale pak se severskému celku povedlo umístit za záda Lukáše Bauera sedmý míček a bylo takřka po nadějích. Duel o bronz se pak zvrtl ve švýcarskou jízdu a národní tým tak bral jen čtvrté místo. Útěchou bylo alespoň zařazení Adama Štegla do All Stars týmu.

Termín: 6. - 10. května 2009
Místo: Turku a Raisio, Finsko
Haly: Turku Hall, Kerttula Hall

Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko
Návštěvnost: 14 079

2007: Junioři poprvé ve finále

Velkého úspěchu dosáhla česká výprava v roce 2007. Tým, v němž se objevila taková jména jako jsou Matěj Jendrišák, Jiří Curney, Jan Jelínek, Patrik Suchánek či třeba brankář Jan Barák, jenž se nakonec dostal i do All Stars týmu, skončil ve skupině na druhém místě. V semifinále si však poradil s Finskem 6:4, ale ve finále nestačili znovu na výběr Tre Kronor. I tak se ale domů Češi vraceli se skvělým úspěchem.

Termín: 7. - 11. listopadu 2007
Místo: Kirchberg a Zuchwil, Švýcarsko
Haly: Grossmatt a Sportzentrum

Pořadí: 1. Švédsko, 2. Česko, 3. Finsko
Návštěvnost: 9 891

2005: Češi skončili znovu pátí

Juniorský výběr si tentokrát zkomplikoval cestu šampionátem už v základní skupině, kde prohrál v přímém souboji o semifinále s Lotyšskem 3:4. V bitvě o umístění pak národní celek jasně zdolal Norsko a finišoval na páté příčce.

Termín: 26. - 30. října 2005
Místo: Cesis a Koceni, Lotyšsko

Pořadí: 1. Švédsko, 2. Finsko, 3. Švýcarsko
Návštěvnost: 14 590

2003: První medaile přišla doma

První medailový úspěch si čeští florbalisté zapsali v domácím prostředí. Juniorští reprezentanti pod vedením Jaroslava Markse skončili druzí ve skupině a v semifinále padli s pozdějšími šampiony z Finska. V boji o bronz ale ve velmi vypjaté bitvě zdolali Švýcary a poprvé na svůj krk navlékli medaili. Úspěch byl o to sladší, že se jednalo o první kov pro český národní tým. Úspěch se povedl i Tomášovi Doležalovi, který jakožto nejproduktivnější Čech pronikl do All Stars týmu.

Termín: 5. - 9. listopadu 2003
Místo: Praha, Česko
Haly: Sparta Letná a Sokol Vinohrady

Pořadí: 1. Finsko, 2. Švédsko, 3. Česko
Návštěvnost: -

2001: První MS přineslo páté místo

Historicky první šampionát do devatenácti let hostilo Německo. Češi skončili ve skupině C druzí za Finskem a ve čtvrtfinále pak po bitvě padli s Lotyšskem. Zbyl na ně tedy boj o 5. – 8. místo. Nejprve udolali Norsko a v bitvě o pátou příčku si poradili s Ruskem 5:0. Do ideální sestavy turnaje byl z Čechů zařazen Michal Kotlas.

Termín: 6. - 11. listopadu 2001
Místo: Weissenfels, Dessau, Hohenmölsen a Prittiz, Německo

Pořadí: 1. Švédsko, 2. Švýcarsko, 3. Finsko
Návštěvnost: 14 796